
Ďalšie vzdelávanie 2025-26
Vzdelávanie je pripravovaným akreditovaným kurzom so zaradením do medzinárodnej sústavy kurzov FilmEU "Microcredential" s kreditným ohodnotením. Je ôsmym pokračovaním úspešného vzdelávania ktoré je určené pre záujemcov o filmové umenie, pre zamestnancov mediálnych prostredí so záujmom zvýšiť si kvalifikáciu alebo pre budúcich študentov FTF VŠMU.
Pedagogický proces začne koncom septembra, je podmienený účasťou aspoň desiatich frekventantov a poplatok sa hradí na začiatku štúdia. V prípade nenaplnenia týchto podmienok sa kurz uskutoční so začiatkom v nasledujúcom roku.
Prihlasovanie prebieha do konca septembra. Prihlášku adresujte len mailom (nie telefonicky): vizualneefekty@vsmu.sk
V prihlasovacom maili uveďte:
1. súčasné zamestnanie
2. vek
3. skúsenosti s filmom
4. kontakty: adresa, telefón, mail
Registered participants:
01. Végh Kristián
02. Kiš Ferko
03.
Popis::
FTF VŠMU v zmysle Vysokoškolského zákona a podľa zákona 568/2009 Z.z. z 1. decembra 2009 o celoživotnom vzdelávaní a o zmene a doplnení niektorých zákonov a podľa zákona 315/2012 Z.z. z 21. septembra 2012, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 568/2009 Z. z. o celoživotnom vzdelávaní a o zmene a doplnení niektorých zákonov môže poskytovať ďalšie vzdelávanie. V zmysle tohto zákona FTF VŠMU otvorí v školskom roku 2021/2022 jednoročné (dvojsemestrálne) ďalšie vzdelávanie vo forme kurzu „Ďalšie vzdelávanie filmového jazyka“. Štúdium je platené. V rámci kreditného systému kurz má hodnotu 30 kreditov.
Cieľ:
Cieľom „Ďalšieho vzdelávania filmového jazyka“ FTF VŠMU je osvojenie si teoretických základov filmového jazyka a základných remeselných zručností a návykov pri vytváraní námetov, scenárov a videofilmov v žánrových prevedeniach podľa záujmov uchádzačov.
Určenie:
Získané skúsenosti by mali byť aplikovateľné v prostrediach oblastných televízií, menších producentských centrách a v prostredí individuálnej amatérskej tvorby na Slovensku, Morave a Čechách. Kurz môže slúžiť ako prípravný (nultý) ročník pre budúce štúdium na FTF VŠMU. Účastníkmi kurzu môžu byť mimobratislavskí záujemcovia.
Forma:
Organizačná štruktúra ďalšieho vzdelávania predstavuje dvojsemestrálne štúdium, dva dni jedenkrát mesačne, ukončené realizáciou záverečnej filmovej práce počas záverečného týždňového sústredenia. Absolvent získava osvedčenie o absolvovaní s hlavičkou FTF VŠMU. Po absolvovaní prvého roka ďalšieho vzdelávania v prípade dostatočného počtu záujemcov je možné rozšíriť vzdelávanie o ďalší rok.
Predpoklady:
Predpokladom je prebiehajúce alebo ukončené stredoškolské vzdelanie, sebamotivácia a zaplatenie študijného poplatku vo výške 1 200,-EUR za rok štúdia. So študentom Ďalšieho vzdelávania bude uzatvorená zmluva.
Technické zabezpečenie:
Účastníci využívajú učebne FTF VŠMU s ich technickým vybavením, strihové jednotky a v prípade potreby digitálne kamery, mikrofóny so šibenicami, všetko podľa určeného harmonogramu výroby.
Právne vymedzenie:
§ 2 zákona Celoživotné vzdelávanie
(1) Celoživotné vzdelávanie sú všetky aktivity, ktoré sa uskutočňujú v priebehu života s cieľom zlepšiť vedomosti, zručnosti a schopnosti. Celoživotné vzdelávanie ako základný princíp výchovy a vzdelávania uplatňovaný vo vzdelávacej sústave Slovenskej republiky tvorí a) školské vzdelávanie a b) ďalšie vzdelávanie nadväzujúce na stupeň vzdelania dosiahnutý v školskom vzdelávaní.
§ 4 Druhy, formy a rozsah ďalšieho vzdelávania
(1) Druhy ďalšieho vzdelávania sú:
a) ďalšie odborné vzdelávanie v akreditovanom vzdelávacom programe, ktorý vedie k doplneniu, obnoveniu, rozšíreniu alebo prehĺbeniu kvalifikácie potrebnej na výkon odbornej činnosti,
d) záujmové vzdelávanie, občianske vzdelávanie, vzdelávanie seniorov a iné vzdelávanie, ktorým účastník ďalšieho vzdelávania uspokojuje svoje záujmy, zapája sa do života občianskej spoločnosti a všeobecne rozvíja svoju osobnosť.
(2) Vzdelávacie inštitúcie uskutočňujú akreditované vzdelávacie programy a neakreditované vzdelávacie programy.
§ 5 Vzdelávacie inštitúcie ďalšieho vzdelávania
Vzdelávacie inštitúcie sú:
a) gymnáziá, stredné odborné školy, konzervatóriá, školy pre deti a žiakov so špeciálnymi výchovno- vzdelávacími potrebami, základné umelecké školy, jazykové školy (ďalej len „školy“) a vysoké školy, ktoré okrem školského vzdelávania uskutočňujú aj vzdelávacie programy.
Adresa kontaktu:
vizualneefekty@vsmu.sk
Pedagógovia.
Program bude zabezpečený okrem iných aj týmito pedagógmi FTF VŠMU:
AST Doc. Dagmar Ditrichová, ArtD.,
KPD Doc. Doc. Erik Panák,
ART Mgr. art. Daniel Rihák,
ADT Mgr. Mgr. art. Lucia Kaššová, Mgr. art. Peter Osúch,
AKT Mgr. art. Július Lieberberger, ArtD., Mgr. art. Daniel Rihák
ASS Doc. Štefan Švec, ArtD.,+ študenti
AZS Doc. Dušan Kozák, ArtD., Ing. František Poul, Mgr. art. Tobias Potočnýj, ArtD.
KAS Mgr. art. Peter Konečný
AVFXHD prof. Ľudovít Labík, ArtD.,
Technické zabezpečenie.
Učebňa s videoprojektorom (Barco) a ďalšie učebne.
Strihové jednotky.
Mini HD kamery, mikrofóny, šibenice a statívy na kamery.
Projekčné zariadenia a televízory…
Predpokladaný harmonogram stretnutí Ďalšieho vzdelávania vzhľadom na minulý ročník.
V prípade dostatočného počtu záujemcov harmonogram bude upravený pre aktuálny štúdijný kalendár.
Orientačný harmonogram:
|
Z ohlasov Ďalšieho vzdelávania:
2021-22
...ďakujem za Váš vklad do rozvoja vzdelávania, vďaka ktorému môže byť aj širšia a "laická" verejnosť vtiahnutá do sveta filmu. :)
...ešte teda takto raz naposledy by som sa Vám chcela poďakovať, po kurze sa na filmovú tvorbu pozerám úplne inak. Včerajšok bol veľmi prínosný a opäť som sa naučila veľa nových vecí.
Ja by som veľmi rád absolvoval stretnutie s p. L... ohľadom svietenia a zaujíma ma správne, resp. zosúladenie farieb v jednotlivých klipoch filmu. Viem, že sme robili s vectorscope, ale potrebujem sa tomu prakticky viac povenovať. AG mi k tomu zosúladeniu poradil zaujímavú vec a to použiť tabuľku s farbami, tzv. Color Checker, príp. jednoduchú tabuľku s 18% šedou. Veľmi sa mi páčila aj práca a postproces so zeleným plátnom. Ja by som si určite rád zopakoval všetko :-), mám viac skúseností, takže dané prednášky by som chápal ešte užitočnejšie. Ak sa pripravuje ďalší rok ďalšieho vzdelávania, rád by som sa do neho prihlásil.
Neda mi nepodakovat Vam za Vasu pracu, velmi si to vazim.
Vikendove prednasky boli pre mna najvacsim prinosom. Prednasajuci boli fakt spickovi.
"Chcem sa este raz podakovat za moznost studovat na dalsom vzdelavani, uz po prvych prednaskach som nadsena a velmi sa tesim, ze mozem byt sucastou."
„chcela som sa Vám pekne poďakovať za to, čo som sa naučila! Nakrutila som video, ktoré má za jediný deň už 1500 pozretí – nie je to sice kvoli mojmu filmarskemu umeniu, ale bez toho videa by to take uspesne nebolo… Skratka, tesim sa, ze som sa naucila nieco, co je uzitocne. Ďakujem este raz za povzbudzovanie a podporu, ktoru sme vo Vas vsetci mali.“
„nedá mi inak než povedať Vám – resp. napísať – že ste proste SUPIŠ.
Za túto úžasnú príležitosť, a vôbec za všetko to, čo ste pre mňa – a určite aj ostatných- urobili, za to, ako pekne ste to všetko skoordinovali, o Vašej snahe pomôcť za každých okolností ďaleko nad rámec „pedagóga“ za to všetko VEĽKÉ ĎAKUJEM.“
„…tak som sa už konečne vyspal z akčného víkendu. Piatok aj sobotu sme prebdeli do rána …
Tak či onak, som rád, že ma cesty zaviedli na ĎVFJ. Bolo to obohacujúce a neľutujem ani jednu cestu Košice – Bratislava a späť :)…“
Sumarizácia faktov:
1 štúdium bude platené
2 bude popri zamestnaní alebo inej študijnej aktivite
3 bude sa uskutočňovať 2 dni – raz mesačne
4 bude možná komunikácia cez internet (hlavne pre cezpoľných)
5 individuálny prístup k záujemcom
6 škola negarantuje podobne ako pri svojich denných poslucháčoch uplatnenie v praxi
7 škola bude organizovať jednorázovú Letnú školu filmového jazyka aj v lete 2022.